Serwis obecny w sieci od 1996 roku! Bogaty zbiór unikalnych zdjęć i grafik Kalisza! Historia miasta od dziejów prastarych po II wojnę światową! Opisy obiektów architektonicznych oraz życia w dawnym Kaliszu! Kronika ważnych wydarzeń historycznych! Najstarsze zachowane plany miasta on-line! Czytelnia starych książek on-line! Skrócona historia miasta w 17 wersjach językowych!

Zabytki
Więzienie na Tyńcu

Po zniesieniu olbrzymiego Ratusza, stojącego na Starym Rynku, w którym mieściło się więzienie, księża Franciszkanie odstąpili część klasztoru z przeznaczeniem na ten właśnie cel. Miejsce to nie było wystarczająco duże, aby pomieścić skazanych. W związku z tym częstokroć wysługiwano się odwachami, które również były przepełnione, wynajmowano prywatne mieszkania, a nawet odsyłano ludzi stojących pod inkwizycją sądową do innych miast. Pociągało to za sobą ogromne koszty, opóźnienia i niedogodności, gdyż podejrzanych przy dalszych śledztwach sprowadzano do Kalisza.

Pseudoromański budynek kaliskiego więzienia wzniesiony został w 1844 roku wg projektu architektów Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle. Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek więzienia otoczony został murem ze strażnicami i bramą ujętą w półkolumny, która połączona jest krytym przejściem z niewielkim budynkiem administracyjnym. W dziedzińcu urządzono kilkanaście małych ogródków, oddzielonych od siebie przemurowaniem, które służą więźniom jako miejsce spacerów.